GRAINGER M07111.160.0120 Shoulder Screw Steel M12 16Mm X 120Mm, 2PK | AH7TZM 38CZ39
GRAINGER M07111.160.0120 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 120 mm Shoulder Lg., 11 mm Head Ht., Plain
Item: AH7TZMModel: M07111.160.0120Cross Ref: 38CZ39
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 2
Drive Size 8 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Head Dia. 24 mm
Head Height 11 mm
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Material Grade/class Class 12.9
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 1200 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Precision Screw No
Rockwell Hardness C39 to C44
Screw Head Height 11mm
Shoulder Dia. 16 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 120 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 174000 psi
Thread Length 18 mm