GRAINGER M07111.160.0100 Shoulder Screw M12X1.75X100Mm, 2PK | AH3EQQ 31KG17
GRAINGER M07111.160.0100 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 100 mm Shoulder Lg., 11 mm Head Ht., Plain
Item: AH3EQQModel: M07111.160.0100Cross Ref: 31KG17
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 2
Drive Type Socket
Finish Plain
Hardness Rockwell C32-C43
Head Dia. 24 mm
Head Height 11 mm
Head Texture Knurled
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Min. Tensile Strength 140000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness C32 to C43
Shear Strength 84000 psi
Shoulder Dia. 16 mm
Shoulder Diameter Tolerance -0.036 mm to 0 mm
Shoulder Length 100 mm
Shoulder Length Tolerance 0 mm to 0.25 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 140000 psi
Thread Length 18 mm