FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Shoulder Screw |
| Dimensional Standards | Iso 7379 |
| Display Qty | 2 |
| Drive Type | Socket |
| Finish | Plain |
| Hardness | Rockwell C32-C43 |
| Head Dia. | 24 mm |
| Head Height | 11 mm |
| Head Texture | Knurled |
| Head Type | Standard |
| Material | Alloy Steel |
| Min. Tensile Strength | 140000 psi |
| Precision Screw | No |
| Rockwell Hardness | C32 to C43 |
| Shear Strength | 84000 psi |
| Shoulder Dia. | 16 mm |
| Shoulder Diameter Tolerance | -0.036 mm to 0 mm |
| Shoulder Length | 90 mm |
| Shoulder Length Tolerance | 0 mm to 0.25 mm |
| System Of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 140000 psi |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Size | M12 x 1.75 |
| Type | Standard Shoulder Screw |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.38 |
| Ship height (cm) | 3.3 |
| Ship length (cm) | 12.95 |
| Ship width (cm) | 5.08 |
| HS code | 7318158045 |
Product Variants
| Product | Model | Thread Size | Shoulder Length | Shoulder Dia. | Shoulder Length Tolerance | Head Dia. | Head Height | Dimensional Standards | Drive Size | Pkg. Qty. | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
U07111.025.0025 | #10-24 | 1/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 25 | €23.56 | |
![]() |
U07111.025.0062 | #10-24 | 5/8" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 25 | €26.33 | |
![]() |
U07111.025.0087 | #10-24 | 7/8" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €9.47 | |
![]() |
U07111.025.0175 | #10-24 | 1 3/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €22.77 | |
![]() |
U07111.025.0200 | #10-24 | 2" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €24.32 | |
![]() |
U07111.025.0225 | #10-24 | 2 1/4" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €18.45 | |
![]() |
U07111.025.0250 | #10-24 | 2 1/2" | 1/4" | -0.005" to +0.005" | 3/8" | 3/16" | ASME B18.3 | 1/8" | 10 | €21.52 |
Explore Products
- SMC VALVES ZPT40HN-B8 Vacuum Pad Assembly Nbr 40mm
- SLOAN 3840246
- OSG 215-0730 Screw Machine Drill Bit, #49 Size, 1 11/16 Inch Overall Length, Carbide
- LISLE LS/68150 Go-No Go Feeler Gauge
- BALDOR / DODGE 108395 R5VX1250-3 Belt
- HUBBELL WIRING DEVICE-KELLEMS SNAP2182BKTRA Style Line Receptacle, 20A 125V, 2-P 3-W Grounding, 5-20R, Nylon, Black
- VULCAN HART 00-857418-00004 Element Wire Harness, 480V
Explore More
- KEYSHAFT
- Hand Files and Rasps
- Vacuum Breakers
- Shipping Label and Tape Dispensers
- Hazardous Location Tumbler Switch Accessories
- High Speed Steel End Mills
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- AKRO-MILS 30090 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 11-644 Hyflex Cut Resistant Gloves
- OSG 11056 Series Straight Flute Tap
- AMERICRAFT MANUFACTURING 900 Series Exhaust Fan
- ANVIL Hex Head Plugs
- WEG ACW-Series Shunt Releases
- INGERSOLL-RAND Adhesive Backed Sanding Disc Backing Pads
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER M07111.160.0090 Shoulder Screw, M12x1.75 Thread Size, 90mm Shoulder Lg., 11mm Head Ht., Std, Alloy Steel
€46.49 /pack







