GRAINGER M07111.120.0090 Shoulder Screw, Hex Socket, M10 x 1.50 Mm, 5PK | CD3HPG 54FJ96
GRAINGER M07111.120.0090 Shoulder Screw, M10x1.5 Thread Size, 90 mm Shoulder Lg., 9 mm Head Ht., Std
Item: CD3HPGModel: M07111.120.0090Cross Ref: 54FJ96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Class Class 12.9
Dimensional Standards Iso 7379
Display Qty 5
Drive Size 6 mm
Drive Type Socket
Finish Plain
Head Dia. 18 mm
Head Height 9 mm
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Material Grade/class Class 12.9
Min. Tensile Strength 176000 psi
Precision Screw No
Rockwell Hardness C39 to C44
Shear Strength Not Rated
Shoulder Dia. 12 mm
Shoulder Length 90 mm
Standard ISO 7379
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 176000 psi
Thread Length 16 mm