GRAINGER M07111.100.0035 Shoulder Screw, Hex Socket, M8 x 1.25 Mm, 5PK | CD3WKR 54FJ86
GRAINGER M07111.100.0035 Shoulder Screw, M8x1.25 Thread Size, 35 mm Shoulder Lg., 7 mm Head Ht., Std
Item: CD3WKRModel: M07111.100.0035Cross Ref: 54FJ86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Shoulder Screw
Class Class 12.9
Drive Size 5 mm
Drive Type Hex Socket
Finish Plain
Head Dia. 16 mm
Head Height 7 mm
Head Type Standard
Material Alloy Steel
Min. Tensile Strength 176000 psi
Shoulder Dia. 10 mm
Shoulder Length 35 mm
Thread Length 13 mm