GRAINGER M07090.160.0070 Socket Head Cap Screw Low Steel M16 x 2.00, 70mm Length, 10PK | AH7TYZ 38CZ25
GRAINGER M07090.160.0070 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 70 mm Lg., 9 mm Head Ht., Steel
Item: AH7TYZModel: M07090.160.0070Cross Ref: 38CZ25
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Class Class 8.8
Combined Material & Grade Class 8 Steel
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Drive Type Socket
Finish Zinc Plated
Hardness Rockwell C22-C34
Head Dia. 24 mm
Head Height 9 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 70 mm
Material Steel
Material Grade/class Class 8
Material Type Steel
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 800 N/sq. mm
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 55 mm
Screw Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 55 mm