GRAINGER M07080.160.0035 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Low, 35 mm Lg., 9 mm Head Ht., Plain
Item: CD3YHKModel: M07080.160.0035Cross Ref: 53GG86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 7984
Display Qty 25
Drive Size 12 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Head Dia. 24 mm
Head Height 9 mm
Head Type Low Profile Standard
Length 35 mm
Material Type Steel
Minimum Thread Length 38 mm
Screw Length 35 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 38 mm