GRAINGER M07000.420.0100 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M42 x 4.50x100mm | AH7TNE 38CW97
GRAINGER M07000.420.0100 Socket Head Cap Screw, M42x4.5 Thread Size, Cylindrical, 100 mm Lg., 63 mm Head Dia.
Item: AH7TNEModel: M07000.420.0100Cross Ref: 38CW97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 1
Drive Size 32 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 63 mm
Head Height 42 mm
Head Type Standard
Length 100 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 100 mm
Screw Length 100 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm
Thread Size M42 x 4.5
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.78