GRAINGER M07000.390.0180 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M36 x 4.00x180mm | AH7TND 38CW96
GRAINGER M07000.390.0180 Socket Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Cylindrical, 180 mm Lg., 39 mm Head Ht.
Item: AH7TNDModel: M07000.390.0180Cross Ref: 38CW96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 1
Drive Size 27 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 58 mm
Head Height 39 mm
Head Type Standard
Length 180 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 120 mm
Screw Length 180 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 120 mm
Thread Size M39 x 4
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.29