GRAINGER M07000.390.0090 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M36 x 4.00, 90mm | AH7TNB 38CW94
GRAINGER M07000.390.0090 Socket Head Cap Screw, M39x4 Thread Size, Cylindrical, 90 mm Lg., 39 mm Head Ht.
Item: AH7TNBModel: M07000.390.0090Cross Ref: 38CW94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 1
Drive Size 27 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 58 mm
Head Height 39 mm
Head Type Standard
Length 90 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 90 mm
Screw Length 90 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 90 mm
Thread Size M39 x 4
Thread Style Fully Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.31