GRAINGER M07000.360.0420 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M36 x 4.00x420mm | AH7TNA 38CW93
GRAINGER M07000.360.0420 Socket Head Cap Screw, M36x4 Thread Size, Cylindrical, 420 mm Lg., 36 mm Head Ht.
Item: AH7TNAModel: M07000.360.0420Cross Ref: 38CW93
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Display Qty 1
Drive Size 27 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 54 mm
Head Height 36 mm
Head Type Standard
Length 420 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 110 mm
Screw Length 420 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 110 mm
Thread Size M36 x 4
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 3.66