GRAINGER M07000.330.0280 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M33 x 3.50x280mm | AH7TMT 38CW86
GRAINGER M07000.330.0280 Socket Head Cap Screw, M33x3.5 Thread Size, Cylindrical, 280 mm Lg., 50 mm Head Dia.
Item: AH7TMTModel: M07000.330.0280Cross Ref: 38CW86
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 1
Drive Size 24 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 50 mm
Head Height 33 mm
Head Type Standard
Length 280 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 100 mm
Screw Length 280 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 100 mm
Thread Size M33 x 3.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 1.98