GRAINGER M07000.220.0140 Socket Head Cap Screw, M22x2.5 Thread Size, Cyl., 140 mm Lg., 33 mm Head Dia.
Item: AH7TKZModel: M07000.220.0140Cross Ref: 38CW46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 5
Drive Size 17 mm
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 33 mm
Head Height 22 mm
Length 140 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 70 mm
Screw Length 140 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 70 mm
Thread Size M22 x 2.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 2.56
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78