GRAINGER M07000.160.0190 Socket Head Cap Screw Steel M16 x 2.00X190Mm, 10PK | AH7TKF 38CW29
GRAINGER M07000.160.0190 Socket Head Cap Screw, M16x2 Thread Size, Cylindrical, 190 mm Lg., 16 mm Head Ht.
Item: AH7TKFModel: M07000.160.0190Cross Ref: 38CW29
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 10
Drive Size 14 mm
Drive Type Socket
Finish Black Oxide
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 24 mm
Head Height 16 mm
Head Type Standard
Length 190 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 60 mm
Screw Length 190 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 60 mm
Thread Size M16 x 2
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 3.37
Ship height (cm)2.54
Ship length (cm)38.1
Ship width (cm)17.78