GRAINGER M07000.100.0085 Socket Head Cap Screw Class 12.9 Steel M10 x 1.50, 85mm Length, 50PK | AH7TJR 38CW16
GRAINGER M07000.100.0085 Socket Head Cap Screw, M10x1.5 Thread Size, Cylindrical, 85 mm Lg.
Item: AH7TJRModel: M07000.100.0085Cross Ref: 38CW16
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Socket Head Cap Screw
Dimensional Standards Din 912
Display Qty 50
Drive Size 8 mm
Hardness Rockwell C39-C44
Head Dia. 16 mm
Head Height 10 mm
Head Type Standard
Length 85 mm
Maximum Temperature 302°F
Min. Tensile Strength 176000 psi
Minimum Temperature -58°F
Minimum Thread Length 40 mm
Screw Length 85 mm
System Of Measurement Metric
Temp. Range -58°F to +302°F
Tensile Strength 176000 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 40 mm
Thread Size M10 x 1.5
Thread Style Partially Threaded
Thread Type Coarse
Shipping Info:
Ship weight (kg) 3.03
Ship height (cm)4.32
Ship length (cm)17.78
Ship width (cm)17.78