GRAINGER M04210.240.0105 Structural Bolt Carbon Steel M24 x 3 X 105Mm, 25PK | AH7TGY 38CV75
GRAINGER M04210.240.0105 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 105 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Item: AH7TGYModel: M04210.240.0105Cross Ref: 38CV75
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 105 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 66 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 41 mm
Head Height 15 mm
Includes Nut No
Length 105 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 39 mm
Overall Length 105 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 39 mm