GRAINGER M04210.240.0070 Structural Bolt Carbon Steel M24 x 3 X 70Mm, 25PK | AH7TGQ 38CV68
GRAINGER M04210.240.0070 Structural Bolt, M24x3 Thread Size, Steel, 70 mm Lg., Hot Dipped Galv, Coarse
Item: AH7TGQModel: M04210.240.0070Cross Ref: 38CV68
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Dimensional Standards Din 6914, Iso 7412
Fastener Length 70 mm
Finish Hot Dip Galvanized
Grip Size 31 mm
Hardness Rockwell C32-C39
Head Dia. 41 mm
Head Height 15 mm
Includes Nut No
Length 70 mm
Material Grade/class Class 10.9
Minimum Thread Length 39 mm
Overall Length 70 mm
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi
Thread Direction Right Hand
Thread Length 39 mm