GRAINGER M04132.160.0070 Flange Bolts, Steel, Class 10.9, Black Oxide, 70 mm Length, Partially Threaded | CP9LVD 38CU71
GRAINGER M04132.160.0070 Flange Bolt, M16x2 Thread Size, Steel, Blk Oxide, Class 10.9, HT, 70 mm Fastener Lg.
Item: CP9LVDModel: M04132.160.0070Cross Ref: 38CU71
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 10.9
Finish Black Oxide
Flange Dia. 35 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC32
Head Height 14.4 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 21 mm
Length 70 mm
Material Steel
Min. Thread Length 38 mm
Screw Size M16
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi