GRAINGER M04132.140.0040 Flange Bolts, Steel, Class 10.9, Black Oxide, 40 mm Length, Partially Threaded | CP9LUN 38CU65
GRAINGER M04132.140.0040 Flange Bolt, M14x2 Thread Size, Steel, Blk Oxide, Class 10.9, HT, 40 mm Fastener Lg.
Item: CP9LUNModel: M04132.140.0040Cross Ref: 38CU65
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 10.9
Finish Black Oxide
Flange Dia. 31 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC32
Head Height 12.8 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 18 mm
Length 40 mm
Material Steel
Min. Thread Length 34 mm
Screw Size M14
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi