GRAINGER M04132.100.0040 Flange Bolts, Steel, Class 10.9, Black Oxide, 40 mm Length, Partially Threaded | CP9LUL 38CU50
GRAINGER M04132.100.0040 Flange Bolt, M10x1.5 Thread Size, Steel, Blk Oxide, Class 10.9, HT, 40 mm Fastener Lg.
Item: CP9LULModel: M04132.100.0040Cross Ref: 38CU50
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 10.9
Finish Black Oxide
Flange Dia. 22 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC32
Head Height 9.2 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 15 mm
Length 40 mm
Material Steel
Min. Thread Length 26 mm
Screw Size M10
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 145038 psi