GRAINGER M01258.120.0030 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Plated, 30 mm Length, Fully Threaded, Metric | CP9LVQ 38CR10
GRAINGER M01258.120.0030 Flange Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, Zn Plated, Class 8.8, FT, Coarse, 30mm Fastener Lg.
Item: CP9LVQModel: M01258.120.0030Cross Ref: 38CR10
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Zinc Plated
Flange Dia. 27 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 11.5 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 16 mm
Length 30 mm
Material Steel
Min. Thread Length 30 mm
Screw Size M12
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi