GRAINGER M01258.060.0025 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Plated, 25 mm Length, Partially Threaded, Metric | CP9LVN 38CP96
GRAINGER M01258.060.0025 Flange Bolt, M6x1 Thread Size, Steel, Zn Plated, Class 8.8, HT, Coarse, 25mm Fastener Lg.
Item: CP9LVNModel: M01258.060.0025Cross Ref: 38CP96
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Zinc Plated
Flange Dia. 14 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 6.6 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 10 mm
Length 25 mm
Material Steel
Min. Thread Length 18 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi