GRAINGER M01258.060.0016 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Plated, 16 mm Length, Fully Threaded, Metric | CP9LVH 38CP94
GRAINGER M01258.060.0016 Flange Bolt, M6x1 Thread Size, Steel, Zn Plated, Class 8.8, FT, Coarse
Item: CP9LVHModel: M01258.060.0016Cross Ref: 38CP94
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Zinc Plated
Flange Dia. 14 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 6.6 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 10 mm
Length 16 mm
Material Steel
Min. Thread Length 16 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi