GRAINGER M01256.120.0050 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Yellow, 50 mm Length, Partially Threaded, Metric | CP9LXP 38CP66
GRAINGER M01256.120.0050 Flange Bolt, M12x1.75 Thread Size, Steel, Yellow Zn Plated, Class 8.8, Coarse, 50mm Fastener Lg.
Item: CP9LXPModel: M01256.120.0050Cross Ref: 38CP66
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Yellow Zinc Plated
Flange Dia. 27 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 11.5 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 16 mm
Length 50 mm
Material Steel
Min. Thread Length 30 mm
Screw Size M12
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi