GRAINGER M01256.060.0030 Flange Bolts, Steel, Class 8.8, Zinc Yellow, 30 mm Length, Partially Threaded, Metric | CP9LWQ 38CP36
GRAINGER M01256.060.0030 Flange Bolt, M6x1 Thread Size, Steel, Yellow Zn Plated, Class 8.8, HT, 30mm Fastener Lg.
Item: CP9LWQModel: M01256.060.0030Cross Ref: 38CP36
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Flange Bolt
Class Class 8.8
Finish Yellow Zinc Plated
Flange Dia. 14 mm
Flange Type Standard
Hardness Rockwell HRC22
Head Height 6.6 mm
Head Style Hex Flange
Head Width 10 mm
Length 30 mm
Material Steel
Min. Thread Length 18 mm
Screw Size M6
System Of Measurement Metric
Tensile Strength 116030 psi