GRAINGER HP/500-12X12 Plate, 1020 Carbon Steel, 0.5 Inch Thick, 12 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CQ6WHCModel: HP/500-12X12Cross Ref: 799K53
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Includes Material Certificate No
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength 67000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Tolerance Rating Standard
Width 12"
Width Tolerance -0.125" to +0.125"
Yield Strength 67000 psi