Item: CP8RHYModel: HF/7501750-36Cross Ref: 799JP1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 3/4"
Yield Strength 45000 psi