GRAINGER HF/62512-36 Plate, 1020 Carbon Steel, 0.625 Inch Thick, 12 Inch X 36 Inch Nominal Size
Item: CQ6WDPModel: HF/62512-36Cross Ref: 799JM1
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 36"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 12"
Yield Strength 45000 psi