GRAINGER HF/50010-12 Plate, 1020 Carbon Steel, 0.5 Inch Thick, 10 Inch X 12 Inch Nominal Size
Item: CQ6WCNModel: HF/50010-12Cross Ref: 799JC9
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Steel Plate
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 10"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Plate
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 10"
Yield Strength 45000 psi