Item: CP8QXNModel: HF/1883500-24Cross Ref: 799HL3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 24"
Machinability 72%
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 3 1/2"
Yield Strength 45000 psi