Item: CP8QWPModel: HF/1881250-12Cross Ref: 799HH8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangular Bar
Brinell Hardness Not Rated
Fabrication Hot Rolled
Finish Mill
Grade Grade 1020
Heat Treatable Yes
Heat Treatment No Heat Treatment
Length 12"
Machinability 72%
Material Carbon Steel
Material Grade A36
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 1 1/4"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Rectangular Bar
Tensile Strength 60000 psi
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 1/4"
Yield Strength 45000 psi