GRAINGER HA.25X2.5-72 Carbon Steel Angle, 90 Deg. Angle, 1/4 Inch Leg Thick2 1/2 Inch Leg
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Product Specifications:
| Item | Angle |
| Angle | 90° |
| Brinell Hardness | Brinell 137 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade A36 |
| Heat Treatable | No |
| Heat Treatment | Tempered |
| Inside Leg Length | 2 1/4" |
| Leg Inside Corner Shape | Round |
| Leg Thickness | 1/4" |
| Leg Thickness Tolerance | -0.015" to +0.015" |
| Length | 6 ft. |
| Length Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A36 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Leg Length | 2 1/2" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Shape | Angle |
| Standards | Astm A36 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Yield Strength | 36000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 11.75 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Fabrication | Yield Strength | Material | Finish | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ha1x6-12 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €165.19 | |
| ha1x6-24 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €297.91 | |
| ha1x6-36 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €391.26 | |
| ha1x6-72 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €732.87 | |
| ha1x8-12 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €247.35 | |
| ha1x8-24 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €508.00 | |
| ha1x8-36 | Angle | Hot Rolled | 36000 psi | Carbon Steel | - | €671.60 |
Explore Products
- SMC VALVES CDA2D40-75 Tie Rod Cylinder, 40 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- VIBCO BB-130 Pneumatic Vibrator 80 Lb 19000vpm 60 Psi
- LIFT-ALL EE1804NFX10 Web Sling Eye And Eye L10ft 6400lb W4in
- AEROQUIP R2-8-72F Hose Assembly, 3/4 Inch x 3/4 Inch Size, FJIC x FJIC, 1/2 Inch Hose I.D., Black
- GRAINGER 13-004 Stopper 25mm Rubber Black