Item: CQ3XLAModel: G15-TRB-.75-4X1Cross Ref: 30GD24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Rectangle Stock
Grade Standard
Impact Strength 3 lbs.-ft./in.
Impact Strength Rating Good
Length Tolerance -0.5" to +0.5"
Material Properties Standard
Maximum Temperature 500°F
Min. Temp. -328°F
Nominal Length 12"
Nominal Size (merch) 4" x 12"
Nominal Width 4"
Plastic Hardness Rating Medium Soft
Plastic Length 12"
Plastic Length Tolerance -0.5" to +-0.5"
Plastic Thickness 3/4"
Plastic Thickness Tolerance -0.075" to +0.075"
Plastic Width 4"
Plastic Width Tolerance -0.25" to +0.25"
Shape Bars
Standards FDA
Tensile Strength 4350 psi
Tensile Strength Rating Poor
Uv Resistant Yes
Water Absorption 0.01%