GRAINGER CP.5X1.5-24 Flat Bar Stock, 5083, 1 1/2 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.5 Inch Thick, Cast
Item: CP7FYPModel: CP.5X1.5-24Cross Ref: 782RU0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness Brinell 65
Fabrication Cast
Grade Grade 5083
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Cast
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Aluminum
Material Grade Grade 5083
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Rockwell Hardness Not Rated
Shape Sheet
System Of Measurement Imperial
Temper T6511
Tensile Strength 38000 psi
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 1 1/2"
Width Tolerance 0" to +0.125"
Yield Strength 15000 psi