GRAINGER BULK-RS-SFR70-46 Silicone Strip, Fabric-Reinforced, 2 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Red | CQ4TDF 56CY46
GRAINGER BULK-RS-SFR70-46 Silicone Strip, Fabric-Reinforced, 2 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A, Red
Item: CQ4TDFModel: BULK-RS-SFR70-46Cross Ref: 56CY46
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Maximum Temperature 400°F
Min. Temp. -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 2"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Strip
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 2"