GRAINGER BULK-RS-SFR70-40 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A | CQ4RHV 56CY40
GRAINGER BULK-RS-SFR70-40 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 24 Inch X 36 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 70A
Item: CQ4RHVModel: BULK-RS-SFR70-40Cross Ref: 56CY40
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Maximum Temperature 400°F
Min. Temp. -60°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 24"