GRAINGER BULK-RS-SFR70-24 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 36 Inch, 70A, Red, Smooth | CQ4TLZ 56CY24
GRAINGER BULK-RS-SFR70-24 Silicone Sheet, Fabric-Reinforced, 12 Inch X 36 Inch, 70A, Red, Smooth
Item: CQ4TLZModel: BULK-RS-SFR70-24Cross Ref: 56CY24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 35%
Density 1.25 g/cc
Durometer 70A
Elongation 800%
Grade Fabric-Reinforced
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Minimum Temperature -60°F
Number Of Ply 1
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 12"
Reinforced Material Fiberglass
Shape Sheet
Standards Ams 3320H, Fda 21 Cfr 177.2600
Tensile Strength 1300 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"