GRAINGER BULK-RS-S60MD-73 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Silicone Adhesive Backed | CQ4RNZ 785GA9
GRAINGER BULK-RS-S60MD-73 Silicone Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 0.125 Inch Thickness, 60A, Silicone Adhesive Backed
Item: CQ4RNZModel: BULK-RS-S60MD-73Cross Ref: 785GA9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Adhesive
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Blue
Compression Set 16%
Density 1.35 g/cc
Durometer 60A
Elongation 420%
Grade Metal Detectable Food
Length 36"
Material Silicone
Max. Temp. 400°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -50°F
Minimum Adhesive Temperature -100°F
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 15 N/mm
Tensile Strength 1200 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"