GRAINGER BULK-RS-S60-622 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QVB 56CA09
GRAINGER BULK-RS-S60-622 Silicone Sheet, 18 Inch X 36 Inch, 0.5 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QVBModel: BULK-RS-S60-622Cross Ref: 56CA09
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 36"
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 18"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.05" to +0.05"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 18"