GRAINGER BULK-RS-S60-600 Silicone Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QPA 56AZ85
GRAINGER BULK-RS-S60-600 Silicone Sheet, 12 Inch X 18 Inch, 0.0625 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QPAModel: BULK-RS-S60-600Cross Ref: 56AZ85
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food Grade
Length 18"
Oil Resistance Fair
Shape Sheet
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"