GRAINGER BULK-RS-S60-262 Roll Silicone 1/8 Inch Thick 5 Feet 60A
Item: AH7QGLModel: BULK-RS-S60-262Cross Ref: 36XU41
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Rubber Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Finish Smooth
Grade Food
Length 5 ft.
Material Silicone
Maximum Temperature 500°F
Min. Temp. -60°C
Minimum Temperature -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 5 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"