GRAINGER BULK-RS-S60-222 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4TCY 715D56
GRAINGER BULK-RS-S60-222 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.25 Inch Thickness, 60A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4TCYModel: BULK-RS-S60-222Cross Ref: 715D56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 400%
Grade Food
Length 6"
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 607, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.026" to +0.026"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"