Item: CQ4QERModel: BULK-RS-S50-795Cross Ref: 56CG86
In Stock
Get it by Tuesday, May 26
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Roll
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type High Temp
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 50A
Elongation 400%
Grade Food
Length 50 ft.
Material Silicone
Max. Temp. 500°F
Maximum Adhesive Temperature 500°F
Min. Temp. -80°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 50 ft.
Overall Width 36"
Shape Roll
Standards Astm D2000 Ge 507, Fda 21 Cfr 177.2600
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.062"
Thickness Tolerance -0.011" to +0.011"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 36"