GRAINGER BULK-RS-S40-439 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4THJ 56AZ41
GRAINGER BULK-RS-S40-439 Silicone Strip, 6 Inch X 6 Inch, 0.09375 Inch Thickness, 40A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4THJModel: BULK-RS-S40-439Cross Ref: 56AZ41
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Red
Compression Set 20%
Density 1.25 g/cc
Durometer 40A
Elongation 400%
Grade Food
Length 6"
Oil Resistance Fair
Overall Length 6"
Overall Width 6"
Shape Strip
Standards Astm D2000 Ge 407, Fda 21 Cfr 177.2600, Mil-A-A-59588 Type 2A & 2B
Tear Strength 17 N/mm
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.094"
Thickness Tolerance -0.013" to +0.013"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 6"