GRAINGER BULK-RS-S20-31 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 20A, Plain Backing, Red, Smooth | CQ4QJV 785FM3
GRAINGER BULK-RS-S20-31 Silicone Sheet, 12 Inch X 12 Inch, 0.03125 Inch Thickness, 20A, Plain Backing, Red, Smooth
Item: CQ4QJVModel: BULK-RS-S20-31Cross Ref: 785FM3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Poor
Adhesive Type Plain Backing
Backing Type Non Adhesive
Chemical Resistance Good
Color Red
Compression Set 22.9%
Durometer 20A
Elongation 900%
Grade Food
Length 12"
Material Silicone
Maximum Temperature 300°F
Min. Temp. -40°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 12"
Overall Width 12"
Shape Sheet
Tensile Strength 700 psi
Texture Smooth
Thickness 0.031"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Water Resistance Good
Weather Resistance Excellent
Width 12"