GRAINGER BULK-RS-P80-32 Polyurethane Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth | CQ3VDM 785LU9
GRAINGER BULK-RS-P80-32 Polyurethane Strip, 6 Inch X 36 Inch, 1 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth
Item: CQ3VDMModel: BULK-RS-P80-32Cross Ref: 785LU9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Color Amber
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 80A
Elongation 690%
Grade Standard
Length 36"
Material Polyurethane
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 6"
Shape Strip
Tear Strength 100 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 1 mm
Thickness Tolerance -0.2 mm to +0.2 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 6"