GRAINGER BULK-RS-P80-28 Polyurethane Strip, 4 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth | CQ3VDK 785LV8
GRAINGER BULK-RS-P80-28 Polyurethane Strip, 4 Inch X 36 Inch, 2 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth
Item: CQ3VDKModel: BULK-RS-P80-28Cross Ref: 785LV8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Abrasion Resistance Good
Chemical Resistance Fair
Color Amber
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 80A
Elongation 690%
Grade Standard
Length 36"
Material Polyurethane
Maximum Temperature 250°F
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 4"
Shape Strip
Tear Strength 100 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 2 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 4"