GRAINGER BULK-RS-P80-11 Polyurethane Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth | CQ3VCF 785LW0
GRAINGER BULK-RS-P80-11 Polyurethane Strip, 1/2 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick, 80A, Plain Backing, Amber, Smooth
Item: CQ3VCFModel: BULK-RS-P80-11Cross Ref: 785LW0
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Strip
Color Amber
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 80A
Elongation 690%
Grade Standard
Length 36"
Material Polyurethane
Max. Temp. 250°F
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Strip
Tear Strength 100 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 2.5 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm