GRAINGER BULK-RS-P80-102 Polyurethane Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick80A, Amber, Smooth | CQ3VBJ 785LZ6
GRAINGER BULK-RS-P80-102 Polyurethane Sheet, 36 Inch X 36 Inch, 2.5 mm Thick80A, Amber, Smooth
Item: CQ3VBJModel: BULK-RS-P80-102Cross Ref: 785LZ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Abrasion Resistance Good
Adhesive Type Acrylic
Backing Type Adhesive
Chemical Resistance Fair
Color Amber
Compression Set 10%
Density 1.25 g/cc
Durometer 80A
Elongation 690%
Grade Standard
Length 36"
Material Polyurethane
Max. Temp. 250°F
Maximum Adhesive Temperature 230°F
Minimum Adhesive Temperature -30°F
Minimum Temperature -45°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 36"
Shape Sheet
Tear Strength 100 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 2.5 mm
Thickness Tolerance -0.3 mm to +0.3 mm
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 36"