GRAINGER BULK-RS-P60-218 Polyurethane Sheet, 24 Inch X 36 Inchness, 60A, Amber, Smooth | CQ3VAP 241YE3
GRAINGER BULK-RS-P60-218 Polyurethane Sheet, 24 Inch X 36 Inchness, 60A, Amber, Smooth
Item: CQ3VAPModel: BULK-RS-P60-218Cross Ref: 241YE3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Sheet
Color Amber
Compression Set 25%
Density 1.25 g/cc
Durometer 60A
Elongation 450%
Grade High Strength
Length 36"
Material Polyurethane
Max. Temp. 180°F
Minimum Temperature -20°F
Oil Resistance Fair
Overall Length 36"
Overall Width 24"
Shape Sheet
Standards Astm D2000 Ge 306
Tear Strength 50 N/mm
Tensile Strength 3000 psi
Texture Smooth
Thickness 1/8"
Thickness Tolerance -0.017" to +0.017"
Water Resistance Good
Weather Resistance Fair
Width 24"